کاربرد ماکروفر چیست

کاربرد مایکروویو برای اغلب افراد یخ زدایی غذاهای منجمد شده و یا پختن غذا در کمترین زمان ممکن می باشد. در حالی که مایکروویو ها دارای کاربرد های بسیاری هستند و می توان از آن ها در زمینه های متنوعی استفاده کرد که در این مقاله از سایت الکرا سرویس، قصد داریم به آن ها بپردازیم.

مایکروویو چیست؟

مایکروویو از دستگاه های پرطرفدار در آشپزخانه می باشد که از امواجی با طول موج کوتاه که بخشی از طیف الکترومغناطیس هستند و همانند پرتوهای نور قابل رویت می باشند، برای گرم کردن و یا پخت و پز غذا ها استفاده می کند.

امواج مورد استفاده در مایکروویو ها همان امواجی هستند که در صنعت از آن ها برای فرآوری مواد غذایی و یا پختن غذاها استفاده می شود. امواج تولید شده در مایکروویوها از مواد پلاستیکی و شیشه ای عبور می کنند، توسط مواد غذایی جذب می شوند و به وسیله ظروف فلزی بازتاب می گردند.

لازم است برای استفاده از مایکروویو در هر کاربردی که مد نظر دارید، حتما از ظروف آرکوپال، سرامیکی، پیرکس و دیگر ظروف مناسب برای مایکروویو که فاقد لبه های طلایی باشد، استفاده کنید.

استفاده از ظروف پلاستیکی در داخل مایکروویو مانعی ندارد اما به شرطی که از ظروف پلاستیکی مناسب و مقاوم در برابر اشعه ها، استفاده کنید. در حالت کلی از قرار دادن ظروف فلزی در داخل مایکروویو بپرهیزید.

مزایای استفاده از مایکروویو

 

همانطور که اشاره کردیم، مایکروویو ها با استفاده از امواج الکترومغناطیسی فرآیند گرم کردن غذا و یا پختن غذا را در کوتاه ترین زمان ممکن انجام می دهند. از مهم ترین مزیت های استفاده از مایکروویو ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • پخت آسان و سریع تر غذا نسبت به دیگر روش ها
  • حفظ ویتامین های مواد غذایی به دلیل زمان پخت کوتاه تر
  • صرفه جویی در وقت و انرژی
  • نیاز کم‌تر به ظروف برای پخت غذا و در نهایت شستشوی کمتر

کاربرد‌ها و کارایی مایکروویو ها

پیش‌تر اشاره کردیم که اغلب افرادی که در آشپزخانه و یا محیط کار خود یک دستگاه مایکروویو دارند از آن فقط برای گرم کردن مواد غذایی و گاهی پخت و پز استفاده می کنند. در حالی که مایکروفر ها از کاربردی ترین دستگاه ها هستند و می توان استفاده های بسیاری از آن ها کرد. در ادامه این مقاله از سایت الکرا سرویس قصد داریم به کاربرد ها و کارایی مایکروویو ها بپردازیم.

1.کاربرد مایکروویو در از بین بردن یخ مواد غذایی

در بسیاری از موارد برای تهیه یک غذا، نیاز فوری به مواد غذایی منجمد شده داریم؛ در چنین شرایطی استفاده از مایکروویو بسیار کارایی دارد. در صورتی که فرصتی برای باز شدن یخ مواد غذایی نداشته باشید، می توانید در کم‌ترین زمان ممکن برای اینکار از مایکروویو استفاده کنید.

2.ضدعفونی کردن بعضی از وسایل آشپزخانه

دستگاه مایکروویو در زمینه ضد عفونی کردن لوازم آشپزخانه نیز از دستگاه های کابردی است. به عنوان مثال اگر ظرفی که در آن ماهی بوده است را شسته اید و اسکاچ و یا اسفنج ظرفشویی تان بوی بد ماهی گرفته است، نیازی نیست آن را دور بیاندازید.

کافی است اسکاچ را در ظرف حاوی آب و آبلیمو و یا سرکه خیس کنید و برای مدت زمان کوتاهی آن را در داخل مایکروویو قرار دهید. حرارتی که امواج مایکروویو ایجاد می کند، سبب می شود که اسکاچ شما ضد عفونی شده و بوی بد خود را از دست بدهد.

همینطور می توانید تخته گوشت را نیز پس از استفاده به لیمو آغشته کنید و سپس به مدت یک دقیقه در دستگاه مایکروویو قرار دهید تا حرارت دستگاه آن را ضد عفونی کند.

3.نرم کردن نان و شیرینی بیات شده

اغلب افراد تمایل دارند نان را گرم مصرف می کنند؛ از کاربرد های مایکروویو این است که به کمک آن می توان نان های بیات شده را گرم و نرم کنید. برای اینکه بتوانید با استفاده از مایکروویو نان های خود را گرم و مرطوب کنید، لازم است آن ها را در داخل یک کاغذ مرطوب بپیچید و در داخل دستگاه قرار دهید.

4.بخارپز کردن مواد غذایی از کاربرد مایکروویو

در صورتی که مواد غذایی را بخارپز کنیم، ضمن حفظ طعم و رنگ، خاصیت غذایی آن ها نیز بیشتر می شود. این مورد از کاربرد های مایکروویو است و می توان در مدت زمان کوتاهی مواد غذایی را بخارپز کرد.

5.درست کردن پاپ کورن

 

در صورتی که می خواهید در خانه و خودتان پاپ کورن سالم و خانگی درست کنید، برای اینکار می توانید از مایکروویو استفاده کنید. برخی از مایکروویو ها دارای این قابلیت هستند که می توان با قرار دادن ذرت خام در داخل آن ها و اجرای برنامه مربوطه، پاپ کورن درست کرد.

6.خشک کردن میوه و سبزیجات

 

میوه های خشک شده، نسبت به میوه های تازه دارای ویتامین های بیشتری هستند و اغلب افراد به آن ها علاقه مند می باشند. همینطور در برخی مواقع دسترسی به سبزیجات تازه وجود ندارد و می توان به راحتی سبزیجات خشک را جایگزین آن ها کرد.

خشک کردن میوه و سبزیجات در داخل مایکروویو در کمتر از یک ساعت امکان‌پذیر است. در نظر داشته باشید که چگونگی خشک کردن میوه و سبزیجات و همینطور مدت زمان مورد نیاز برای اینکار وابسته به مدل و مارک مایکروویو شما است.

7.کاربرد مایکروویو در راحت ‌تر کردن آب میوه گرفتن

گرفتن آب میوه از مرکبات همچون پرتقال، لیمو شیرین و … زمانی که تازه از یخچال بیرون آورده شده اند، کمی سخت و زمانبر است. برای اینکه فرآیند آب میوه گیری از این مرکبات آسان تر شود، می توان آن ها را برای چند ثانیه در داخل مایکروویو گذاشت تا آبگیری از آن ها آسان تر گردد.

8.کباب کردن جوجه

کباب کردن جوجه با ماکروفر

از دیر کاربرد های مایکروویو برای کباب کردن جوجه است؛ البته این کاربرد برای مایکروویو هایی وجود دارد که دارای موتور جوجه گردان باشند. بنابراین اگر مایل هستید با مایکروویو جوجه کباب کنید، لازم است حتما در زمان خرید توجه داشته باشید که دستگاهی که خریداری می کنید، دارای این قابلیت باشد.

9.پوست کردن و برشته کردن سیر از کاربرد مایکروویو

اگر بخواهید سیر را بر روی اجاق گاز سرخ کنید، تقریبا باید 45 دقیقه زمان را به آن اختصاص دهید؛ در حالی که انجام اینکار در داخل مایکروویو تنها در 8 دقیقه انجام می شود.

لازم است برای اینکار سر سیر را ببرید تا حبه های سیر مشخص شود، سپس آن ها را در ظرف کوچک و عمیقی قرار دهید. می توانید برای طعم بهتر آن را با فلفل و دو قاشق غذا خوری روغن نیز مخلوط کنید.

برای جلوگیری از خشک شدن سیر ها، دو قاشق غذا خوری آب نیز در انتهای ظرف حاوی سیر ها بریزید و سپس به مدت 7 دقیقه آن را در داخل مایکروویو قرار دهید. پس از اتمام این مدت زمان، ظرف را از دستگاه بیرون بیاورید و پس از کمی مکث، از آن ها استفاده کنید.

10.پختن سبزیجات

 

از کاربردهای مایکروویو ، کارایی آن در زمینه پخت سبزیجات می باشد. برای اینکار لازم است سبزیجات خود را به صورت یک لایه داخل بشقاب قرار دهید و روی آن را با پلاستیک بپوشیانید و در حرارت بالا آن ها را بپزید.

برای پخت سبزیجات متناسب با نوع سبزیجات، باید مدت زمان پخت متفاوتی را در نظر بگیرید؛ به عنوان مثال برای پخت سبزیجات ترد همانند اسفناج، قارچ، نخود فرنگی و … باید پس از سی ثانیه آن ها را از دستگاه بیرون بیاورید. برای سبزیجاتی همچون هویج این زمان بیشتر خواهد بود.

11. کاربرد مایکروویو در برشته کردن آجیل ، نان و نارگیل

مایکروویو ها برای برشته کردن مواد غذایی نیز کاربرد دارند و شما می توانید در مدت زمان کوتاهی اقدام به برشته کردن آجیل، نان، نارگیل و … نمایید.

برای برشته کردن مواد غذایی با استفاده از مایکروویو فقط لازم است که آن ها را در داخل یک بشقاب قرار دهید و به گونه ای آن ها را پخش کنید که به یکدیگر نچسبند و سپس آن ها را برای دو یا سه دقیقه در داخل مایکروویو قرار دهید.

پس از خارج کردن مواد غذایی برشته شده از داخل مایکروویو، چند دقیقه ای صبر کنید تا مواد داخل آن کمی سرد شوند و سپس آن ها را میل کنید.

12.پخت سیب زمینی

 

مایکروویو ها در کبابی و برشته کردن سیب زمینی کارایی ندارند، اما می توانند در مدت زمان حداکثر چهار دقیقه، آن را به خوبی بپزند. برای اینکار ابتدا باید با چنگال سوراخ هایی را بر روی سیب زمینی ایجاد کنید و سپس آن ها به مدت دو دقیقه در داخل مایکروویو قرار دهید.

بعد از دو دقیقه آن ها را جا به جا کنید و سپس برای دو الی سه دقیقه دیگر نیز در داخل دستگاه قرار دهید. پس از آماده شدن سیب زمینی ها می توانید از آن ها در تهیه پوره سیب زمینی و یا دیگر غذاها استفاده کنید.

13.نرم کردن عسل از کاربرد های مایکروویو

وقتی عسل برای مدت زمان طولانی در داخل یخچال قرار بگیرد، سقف شده و حتی غیرقابل استفاده می شود. می توانید برای اینکه عسل نرم و قابل استفاده شود، آن را به مدت 30 ثانیه و یا یک دقیقه در داخل مایکروویو قرار دهید و سپس از آن استفاده کنید.

14.حرارت دادن خمیر

در صورتی که عجله دارید و زمانی ندارید که خمیر استراحت کرده و اصطلاحا برای استفاده آماده شود؛ می توانید آن را برای 15 دقیقه در داخل مایکروویو قرار دهید تا غذای شما به سرعت آماده گردد.

برای اینکار لازم است خمیر را در یک کاسه بزرگ قرار دهید و روی آن را با پلاستیک بپوشانید. برای اینکه سطح خمیر خشک نشود، بهتر است 250 گرم آب را نیز در یک کاسه دیگر بریزید و در پشت کاسه خمیر قرار دهید.

حرارات مایکروویو را تا حد امکان کم کنید و سپس به مدت سه دقیقه خمیر را در داخل آن قرار دهید. پس از یک مکث یک دقیقه ای، سه دقیقه دیگر نیز آن را حرارت دهید و در پایان شش دقیقه زمان دهید تا خمیر پف کند. به کمک مایکروویو خمیر شما در مدت زمان کوتاهی آماده استفاده است.

شرکت الکرا سرویس ارائه دهنده خدمات مرتبط با تعمیر انواع مایکروویو ها از برندهای مختلف می باشد. شما عزیزان می توانید برای دریافت خدمات از طریق راه های ارتباطی زیر با کارشناسان در ارتباط باشید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس